Kolejne numery PESEL dla obywateli Ukrainy w Warszawie
Trwa nadawanie numerów PESEL dla przybywających do stolicy uchodźców z Ukrainy. Wczoraj na PGE Narodowym i w punktach dzielnicowych wydano ich w sumie 2680. Rośnie również liczba osób z Ukrainy, które rejestrują się w warszawskim punkcie pośrednictwa pracy na ul. Marszałkowskiej.
Ukraińscy uchodźcy mogą się ubiegać o nadanie numeru PESEL od 16 marca br. Do tej pory w Warszawie wydano w sumie 9670 numerów. Wczoraj można było dopełnić wszystkich formalności zarówno w 18 punktach dzielnicowych, jak i w punkcie, który w ostatni weekend ruszył na terenie PGE Narodowego. Dzięki temu w poniedziałek numery PESEL uzyskało 2680 osób.
Na stadionie działa obecnie około 50 stanowisk, obsługiwanych przez urzędników ze stołecznego Ratusza. W wypełnianiu wniosków pomagają tam również urzędnicy administracji rządowej. Znaczna liczba pracowników miejskich przyjmuje także wnioski w urzędach dzielnic. Wszystkie punkty do nadawania numerów PESEL czynne są od godziny 8:00 do 16:00.
PESEL będzie potrzebny do uzyskiwania świadczeń społecznych, pełnej opieki zdrowotnej, pomoże także w zatrudnieniu. Mogą go uzyskać osoby, które przybyły od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w Ukrainie. Do wniosku należy dołączyć m.in.:
- wniosek w wersji papierowej złożony osobiście, opatrzony własnoręcznym czytelnym podpisem, wypełniony przez wnioskodawcę,
- dokument potwierdzający tożsamość lub oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej o danych osobowych osoby oraz przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej,
- adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu komórkowego – do nadania profilu zaufanego i e-tożsamości.
- fotografię spełniającą określone parametry.
Według szacunków w stolicy zatrzymało się około 300 tys. osób uciekających z Ukrainy. Warszawscy urzędnicy nieustannie przypominają, że nie każdy musi zgłaszać się po numer PESEL od razu. Wszyscy Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski od 24 lutego, mogą go uzyskać w kolejnych dniach lub tygodniach.
Informacje na temat działalności punktów można uzyskać w Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa pod numerem telefonu 19 115 oraz na specjalnej stronie w języku ukraińskim.
Warszawski punkt pośrednictwa pracy
Od 15 marca przy ul. Marszałkowskiej 77/79 działa też Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy Powiatowego Urzędu Pracy m.st. Warszawy. Jak dotąd za jego pośrednictwem zarejestrowało się ponad 260 osób. Tylko wczoraj były to 64 osoby, a niemal połowa z nich tego samego dnia skorzystała z pośrednictwa pracy w urzędzie.
Od momentu uruchomienia punktu, przedstawiono około 90 ofert pracy tylko spośród ofert dostępnych w urzędzie, a dodatkowo także oferty dostępne na rynku. Pracodawcy chcący zatrudnić obywateli Ukrainy mogą to zrobić samodzielnie lub złożyć ofertę pracy do urzędu.
Pomoc w różnej formie
Miasto wciąż kontynuuje dotychczasową pomoc dla ukraińskich uchodźców. Jak dotąd warszawscy wolontariusze udzielili wsparcia 200 tys. osób. Od momentu rozpoczęcia wojny z oferty noclegu lub pobytu w miejscach przygotowanych przez stolicę skorzystało ponad 38 tys. uchodźców, a do warszawskich szpitali trafiło ponad 900 ukraińskich pacjentów. 2930 osób skorzystało też z punktów medycznych, które funkcjonują przy punktach informacyjnych i miejscach pobytowych dla uchodźców.
Zwiększa się również liczba ukraińskich uczniów w stołecznych szkołach i przedszkolach. Obecnie uczy się w nich już ponad 10 tys. osób. Warszawa tworzy dla nich oddziały przygotowawcze w swoich placówkach – obecnie działa już ponad 100 takich oddziałów w ponad 60 szkołach. Poza nauczaniem dzieci i młodzież z Ukrainy mają zapewnione także wyżywienie i pomoc psychologiczną.
Cały czas działa warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy 505 700 701 (od poniedziałku do niedzieli od 08:00 do 20:00), najważniejsze informacje znajdują się także na stronie Miasta Stołecznego Warszawy w ukraińskiej wersji językowej.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy