Promocja Warszawy
Spot promocyjny „Bądź smart…po warszawsku!” nagrodzony (komunikat Biura Marketingu Miasta)
Spot “Bądź smart…po warszawsku!”, promujący Warszawę jako smart city, otrzymał pierwszą nagrodę na XIX Międzynarodowym Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych “FilmAT”.
Spot otrzymał pierwszą nagrodę w temacie: Turystyka, w kategorii: Produkt turystyczny/dedykowane ułatwienia technologiczne.
Uroczysta gala wręczenia nagród, wieńcząca 19. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmów Turystycznych i Korporacyjnych “FilmAT”, odbyła się 7 lutego br. w Muzeum Sportu i Turystyki.
2024 – rok pełen wyróżnień dla Warszawy (komunikat Biura Marketingu Miasta)
W 2024 roku Warszawa otrzymała wiele nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach. Sektor sztucznej inteligencji i IT, smart city, przestrzenie publiczne, turystyka i promocja, zdrowie i zrównoważony rozwój – to wybrane sektory, w których przoduje stolica.
Z roku na rok Warszawa pojawia się w coraz większej liczbie rankingów i zajmuje coraz wyższe pozycje. Na wielu prestiżowych listach jest w ścisłej czołówce. Rozwój stolicy, w wielu sferach funkcjonowania miasta, jest zauważalny i doceniany w kraju i za granicą.
Gospodarka i innowacje – pierwszy mocny punkt
Warszawa to miasto najlepsze w Europie do inwestycji w branży IT (ranking „The 10 Top Places to Invest in Europe”) oraz jeden z wiodących ośrodków sektora sztucznej inteligencji w Europie Środkowo-Wschodniej (raport „State of Warsaw AI”). Wysoki wskaźnik rozwoju gospodarczego, system udogodnień dla inwestorów i zachęt podatkowych, relatywnie niski czynsz za wynajem powierzchni, ale także niższe wynagrodzenia niż na Zachodzie oraz świetne skomunikowanie z Europą – te czynniki plasują Warszawę na szczycie najlepszych miast do inwestycji biznesowych. Stolica od lat jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem nowych technologii. Aż 46% firm z branży AI to firmy warszawskie, a ich liczba rośnie w tempie 54% rocznie.
W ogólnoeuropejskim rankingu „European Cities and Regions of the Future” (FDI Intelligence, grupa The Financial Times”) Warszawa zajęła 4. miejsce w zestawieniu ogólnym – spośród 330 miast europejskich – oraz 2. miejsce w kategorii „Przyjazność biznesowa”, zaraz za Londynem.
Stolica to także miasto innowacji w systemach płatniczych. Samorządowe Forum Kapitału
i Finansów przyznało w ubiegłym roku Warszawie nagrodę specjalną „Pionierzy Cyfrowych Płatności” (za nową usługę bezgotówkowych i bezprowizyjnych płatności E-COMMERCE dla mieszkańców).
Warszawa aktywnie wdraża inteligentne rozwiązania, dlatego jest doceniana w zestawieniach ujmujących perspektywę smart city. W globalnym rankingu „IMD Smart City Index” zajęła 38. miejsce wśród 142 miast z całego świata. Do Warszawy, podczas Kongresu Nowej Mobilności 2024, trafiła również nagroda za innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności (ranking „CEE Smart Cities Mobility Index Recognition Award”).
Zieleń w mieście i zrównoważony rozwój – drugi mocny punkt
Dużym atutem Warszawy jest powierzchnia terenów zielonych i zasobów przyrodniczych, których utrzymanie i rozwój jest dla miasta ważnym aspektem. Wg rankingu „The Greenest Cities in Europe 2025”, opublikowanego w magazynie internetowym „Forbes”, stolica znalazła się na 5. miejscu wśród najbardziej zielonych stolic europejskich. Ranking „The Urban Atlas” wskazuje, że Warszawa w 47% jest pokryta terenami zielonymi.
Wyjątkowym zasobem miasta – docenianym także przez odwiedzających nas turystów – jest Wisła i związane z nią otoczenie przyrodnicze. Walorem dla miasta jest również bezpośrednie sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego.
Jeden z warszawskich parków – Akcji „Burza” – otrzymał prestiżową Europejską Nagrodę za Przestrzeń Publiczną w Miastach (Public Space 2024). Doceniono wyjątkowe połączenie symboliki historycznej tego miejsca z przyrodą i wrażliwością ekologiczną. Park po rewitalizacji otrzymał wiele innych nagród, w tym m.in. nagrodę w konkursie LILA – Landezine International Landscape Award, czyli jednym z najważniejszych konkursów dotyczących realizacji w dziedzinie przestrzeni publicznej i architektury krajobrazu.
W ostatniej edycji konkursu „Eco-Miasto”, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i UNEP/GRID, stolica zdobyła nagrody w trzech z pięciu kategorii konkursowych: Efektywność energetyczna, Zrównoważona mobilność i Zielono-błękitna infrastruktura. Dodatkowo Warszawa otrzymała dwie nagrody specjalne od firm prywatnych.
W ogólnoświatowym rankingu „Arcadis Sustainable Cities Index 2024”stolica Polski zajęła 9. miejsce wśród miast o najwyższym stopniu zrównoważonego rozwoju.
Jakość życia w mieście – trzeci mocny punkt
W ogólnopolskim, wielowymiarowym badaniu Indeks Zdrowych Miast 2024 stolica zajęła 2. miejsce. Zespół badawczy przyjrzał się 66 miastom, biorąc pod wagę osiem obszarów: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura i przestrzeń. To kolejny rok z rzędu, kiedy stolica plasuje się w ścisłej czołówce tego zestawienia.
Warszawa to także stolica bezpieczeństwa i wysokiej jakości życia. W obszernym, ogólnoświatowym badaniu „Nowa definicja konkurencyjności miast”, zrealizowanym przez międzynarodową agencję badawczą ARUP, miasto uzyskało maksymalną liczbę punktów w kategoriach „Bezpieczeństwo” i „Dbałość o jakość życia mieszkańców”. W opracowaniu zwrócono także uwagę na aktywne włączanie mieszkańców w procesy decyzyjne dotyczące funkcjonowania miasta.
Na jakość życia wpływa także rozwinięty i wygodny transport publiczny czy oferta spędzania wolnego czasu. Warszawski transport publiczny jest nie tylko rozbudowany, wygodny i niedrogi (w porównaniu z innymi dużymi miastami), ale także nowoczesny i proekologiczny. Metro – choć ma dwie linie – zajęło 5. miejsce spośród 19 europejskich stolic w rankingu, w którym wzięto pod uwagę wskaźniki: liczba stacji, roczny rozkład jazdy, pokrycie siecią metra przestrzeni miasta, recenzje Google i liczba pozytywnych oraz negatywnych reakcji w internecie na artykuły o metrze.
Atrakcyjność turystyczna i oferta kulturalna
Warszawa to atrakcyjny cel turystycznych podróży. Niskie koszty wyżywienia i noclegu, niedrogi transport miejski, świetne skomunikowanie z europejskimi miastami, brak podatku turystycznego, bogata oferta spędzenia wolnego czasu – to wszystko powoduje, że Warszawa jest najlepszym i najtańszym miejsce na europejski city break (ranking firmy ubezpieczeniowej Quotezone).
Z kolei w rankingu VisaGuide.World stolica Polski znalazła się na 4. miejscu spośród 10 europejskich stolic, które trzeba obowiązkowo odwiedzić w 2024 roku. Zwrócono uwagę na to, że miasto jest bezpieczne, niedrogie i łatwo można porozumieć się po angielsku. Dużym atutem Warszawy, nie tylko w aspekcie turystycznym, jest jej bogata oferta kulinarna. Szczególnie weganie mają tu swój raj: stolica znalazła się na 12 miejscu na świecie wśród Najbardziej Przyjaznych Weganom Miast (ranking „Happy Cow”).
Muzeum Historii Polski, zlokalizowane na terenie Cytadeli Warszawskiej, znalazło się w gronie siedmiu najpiękniejszych muzeów świata. W grudniu 2024 roku odbyła się uroczysta gala w muzeum, podczas której wręczona została architektoniczna Nagroda Wersalska (Prix Versailles). Obiekt, a szczególnie jego fasada, został nagrodzony za oryginalne, przemyślane i kunsztowne artystycznie nawiązania do historii Polski.
Rok 2025 dopiero się zaczął, a Warszawa otrzymała informację o kolejnym wyróżnieniu – Muzeum Sztuki Nowoczesnej zajęło 1. miejsce w światowym rankingu portalu turystycznego Lonely Planet w kategorii „nowo otwarte muzea”. Warszawski obiekt kulturalny został doceniony za masywną, minimalistyczną bryłę i wnętrze, idealnie nawiązujące do stylu sztuki nowoczesnej.
Źródło: m.st. Warszawa