Honorowy członek WOT, Pani Maria Szreder
Pani radna Maria Szreder powołała Komisję Rozwoju Turystyki i przyczyniła się do powstania Warszawskiej Organizacji Turystycznej. Przez cały czas okres jej trwania aktywnie wspiera działalność organizacji m.in. w lobbowaniu zmian w prawie dot. opłaty turystycznej, rozmowach z posłem. Jest aktywnym uczestnikiem kluczowych wydarzeń dla organizacji m.in. brała udział w panelu na konferencji Poland Meetings Destination poświęconej turystyce biznesowej, której WOT był partnerem. Jest jedną z nielicznych radnych, dla której turystyka w Warszawie jest bardzo ważna.
Pani Maria Szreder o sobie samej:
Urodziłam się i wychowywałam w Warszawie. Mama, Maria Żaboklicka-Budzichowa była malarką, tata – Edward Budzich – jest emerytowanym profesorem ekonomii. Mam też córkę Martę – anglistkę.
Z zawodu i zamiłowania jestem przede wszystkim nauczycielem muzyki. W 1987 roku ukończyłam warszawski Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w klasie kompozycji i od tego czasu uczę dzieci śpiewać i grać. Od 2004 r. związana jestem z mokotowskim Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie prowadzę zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Z założonym przez siebie chórem wystawiłam kilka spektakli muzycznych własnego autorstwa, w tym musical „Orfeusz i Eurydyka w Krainie Tęczy”, który grany był 17 razy na warszawskich scenach. Współpracuję z wydawnictwem edukacyjnym Nowa Era jako autorka programu nauczania muzyki w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz piosenek edukacyjnych. Przez blisko 15 lat współpracowałam z czasopismem „Powściągliwość i praca”, prowadząc rubrykę „Chwila muzyki”. We współpracy ze Służewskim Domem Kultury wydałam płytę dla dzieci „Kraina zaczarowanych piosenek”.
Sporą część aktywności zawodowej poświęciłam zarządzaniu; przez ponad 4 lata pełniłam funkcję dyrektora szkoły, następnie pracowałam jako kierownik programu „Rozwój turystyki na terenach wiejskich”, a w latach 1999-2002 byłam prezesem Fundacji Fundusz Współpracy, dużej instytucji zarządzającej środkami pomocowymi UE. Aby sprostać tym zadaniom, ukończyłam w warszawskiej SGH studia podyplomowe Master of Business Administration. Obecnie współpracuję z funduszami strukturalnymi w charakterze eksperta dokonującego oceny wniosków finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Innym ważnym obszarem mojej aktywności jest aktywizacja lokalnej społeczności. W latach osiemdziesiątych współpracowałam z parafialną Komisją Charytatywną, następnie z Komitetem Obywatelskim „Solidarność-Służew”. Współtworzyłam Stowarzyszenie Mieszkańców Służewa, obecnie przewodniczę Społecznemu Komitetowi na rzecz Budowy Służewskiego Domu Kultury. Od 2002 roku jestem radną z ramienia Platformy Obywatelskiej, najpierw w dzielnicy Mokotów a następnie w Radzie Warszawy, gdzie jestem przewodniczącą Doraźnej Komisji Rozwoju Turystyki.
Pozostałe informacje:
Od listopada 2014 jestem znów radną dzielnicy Mokotów.
Moje priorytety jako radnej:
- poprawa stanu edukacji kulturalnej młodych warszawiaków oraz stanu bazy kulturalnej Warszawy poprzez budowę i modernizację lokalnych ośrodków kultury;
- dbałość o rozwój inwestycji oraz usług publicznych: oświaty, zdrowia i kultury;
- rozwój turystyki w Warszawie;
W kadencji 2006 – 2010 udało mi się powołać Komisję Rozwoju Turystyki oraz doprowadzić do podjęcia uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie powołania Warszawskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Służewski Dom Kultury, o który wspólnie ze społecznością Osiedla Służew zabiegałam od 1998 roku został ostatecznie otwarty we wrześniu 2014.